Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Λέξεις Κλειδιά

Πρόσφατα Θέματα
» Έχετε να προτείνετε κανένα καλό eshop???
από Dorothymc Πεμ Φεβ 07, 2013 2:55 am

» Κρέμα Προσώπου για Πρόληψη Ρυτίδων
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 09, 2013 3:13 am

» Μανούλες Μαρτίου 2013!
από Sassa Πεμ Ιαν 03, 2013 12:47 pm

» ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:26 am

» Η ΦΥΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΣΟΥ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:23 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2011
από Sassa Παρ Αυγ 24, 2012 11:54 pm

» Γλυκά βάπτισης από τα χεράκια μας!
από MariaM Πεμ Μάης 10, 2012 11:34 pm

» ♚Πριγκιπας-βατραχος θεμα βαπτισης♚
από MariaM Κυρ Μάης 06, 2012 11:24 am

» Κατασκευές για βάπτιση (και όχι μόνο)!
από MariaM Κυρ Απρ 29, 2012 3:19 pm

Νοέμβριος 2018
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates
free forum

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 9, στις Τετ Μαρ 07, 2012 12:33 pm

Εκρηξεις θυμου για διχρονα - terrible twos

Πήγαινε κάτω

Εκρηξεις θυμου για διχρονα - terrible twos

Δημοσίευση  MariaM Την / Το Σαβ Μαρ 03, 2012 3:30 pm

Αν το παιδί σας εκδηλώσει μετά τα δυο εκρήξεις θυμου, μην βιαστειτε να αποκτησετε τύψεις και να σκεφτείτε ότι και κάνετε λάθος. Πολλοί χαρακτηρίζουν αυτή την ηλικία σαν μικρή εφηβεία. Τα "terrible twos " χαρακτηρίζονται από αλλαγές διάθεσης, από αντίθετικη συμπεριφορά και φυσικά απο εκρήξεις θυμου (tantrums). Η ικανότητα του νηπιου να εκφραστεί με λόγια δεν ειναι ακόμα πλήρως ανεπτυγμένη. Ακόμα δεν έχει την ευχέρεια λόγου ώστε να εκφράσει τις ανάγκες του. Αυτό μπορεί να το οδηγήσει σε σύγχυση και ίσως καταφύγει σε εκρηξη θυμού αν δεν αποκτήσει αυτό που θέλει.

Συνήθως εμφανίζονται σε ηλικίες από 18ως 24 μηνών όμως και μεγαλύτερα παιδιά εμμενουν στο στάδιο αυτό ειδικά αν έχουν βιώσει πρόσφατα ένα μεγάλο στρες ή. Μια αλλαγή στη Ζωή τους ή εάν αντιλαμβάνονται ότι με αυτή τη συμπεριφορά αποκτούν αυτό που θέλουν. Η αντίδραση μας σε αυτές τις εκρήξεις έχει άμεση σχέση με το αν θα μειωθούν ή θα αυξηθούν μελλοντικά.

Παράγοντες που μπορεί να προκαλέσουν εκρήξεις θυμου σε ένα νήπιο:

-όταν προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή μας
-όταν στρεσαρεται σωματικα
-θυμος
-φοβος
-ενθουσιασμος
-ανια
-κουραση (ψυχική ή σωματική)
-πείνα ή διψα
-άλλοι παράγοντες που προκαλούν έντονα συναισθηματα

Πως να χειριστειτε μια έκρηξη θυμού...

-πριν συμβει:
Προβλεψτε την. Μην περιμένετε να δρασετε αφού το παιδί σας χάσει τον έλεγχο γιατι αν χαθει ο ελεγχος δεν μπορειτε να κανετε και πολλα. Δείτε τα σημαδια. Ένταση υπερκινητικοτητα γκρινια.
Όταν θα μάθετε να προβλεπετε μια έκρηξη θυμού τότε θα ειστε σε θέση να την εκτονωνετε. Έπειτα αποσπαστε του την προσοχή στρέφοντας την σε κάτι άλλο και κράτηστε την εκεί μέχρι να ξεχαστεί.
Χρησιμοποιείστε λέξεις με συναισθήματα και μεθόδους που ηρεμουν το παιδί σας.Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δεν εχουν την ωριμοτητα να βαλουν μετρο στα συναισθηματα τους και μας χρειαζονται για να παιξουμε το ρολο του ρυθμιστη. Παρτε το αγκαλιά, χαιδεψτε το, τραγουδίστε... Κατέβει στο ύψος του παιδιου κοιτάξτε το στα μάτια και μιληστε του. Εντάξτε τα συναισθήματα του σε ερωτήσεις( "φαινεσαι κουρασμενος. μήπως κουραστηκες;"). Κάντε μια ερώτηση που το παιδί μπορεί να απάντησει με ένα ναι, ενα όχι ή με ένα νευμα. Ο χαμηλός τόνος της φωνής σας είναι σημαντικός.
Τέλος, ανάλογα με το επίπεδο ωριμότητας του παιδιού προσπαθειστε να του δώσετε μια προειδοποίηση. Με σταθερή φωνή πείτε του πως η συμπεριφορά του δε θα γίνει αποδεκτή. Μια προειδοποίηση ενημερώνει το παιδί ότι δεν φέρεται σωστά και του δίνει να καταλάβει πως αν συνεχίσει θα υπάρξουν συνέπειες. Για παιδιά από τριών ετών και πάνω η τεχνική του time out (για την οποία θα μιλήσουμε παρακάτω) ενδείκνυται. Το παιδί πρέπει να είναι σε θέση να καταλάβει τις εννοιες "προειδοποίηση" και "συνέπεια" καθώς και να έχει μια μερική ευχέρεια του λογου δηλαδή να μην περιορίζεται αυτός σε λιγες βασικές φράσεις.

-κατά τη διάρκεια της έκρηξης:
ΑΔΙΑΦΟΡΕΙΣΤΕ. Μόλις ξεσπάσει μια έκρηξη θυμού, μην δώσετε καμία προσοχή (φαινομενικά πάντα). Μην κοιτάξετε το παιδί στα ματια, μην μίλησετε και μην αντιδρασετε. Αν αντιληφθεί το παιδί σας ότι σας επηρεάζει και ποσό μάλλον ότι με αυτόν τον τρόπο καταφέρνει αυτό που θελει, θα επαναλάβει αυτή τη συμπεριφορά ξανά και ξανά στο μέλλον. Επίσης εκείνη την στιγμή είναι ανωφελο να προσπάθησε να εξηγησετε στο παιδί. Εκείνη τη στιγμή έχει ξεφύγει από τα όρια της λογικής και δεν ακούει. Επιπλέον σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να του φώναξετε,να το χτύπησετε ή να το καλοπιασετε. Δεν βοηθάει και είναι πιθανόν να κλιμακωθει κι άλλο η έκρηξη θυμου του παιδιού.Έτσι λοιπόν, κράτηστε ουδέτερη τη στάση σας αλλά παράλληλα είναι βασικό να φροντισετε το παιδί να είναι ασφαλές. Ελεγξτε το περιβάλλον. Αν υπάρχουν αιχμηρες γωνίες, γυαλιά,.και αιχμηρα αντικείμενα που θα μπορούσαν να τραυματισουν το παιδί, μεταφερετε το σε μια "ασφαλής ζώνη". Δεν συνίσταται να ακινητοποιησουμε το παιδί εκτός και αν είναι ο μόνος τρόπος να εξασφαλίσουμε τη σωματική του ακεραιότητα ή να το ηρεμησουμε. Ο περιορισμός αυτός όμως σε γενικές γραμμές πιο πιθανόν είναι να εκνευρισει περισσότερο το παιδί. Αν είστε σε δημόσιο χώρο σταματηστε ότι κάνετε, πηγαίνετε με το παιδί σε ένα απομονωμένο σημείο ή επιστρεψτε σπίτι. Σίγουρα θα νιωσετε αβολα αλλά θα καταλάβει ότι δε ανεχεστε να συμπεριφέρεται άσχημα.

-μετά την έκρηξη θυμου:
Ληξτε το θέμα! Σίγουρα είστε και οι δυο εξαντλημενοι οπότε ανασυγκρωτηθειτε. Έπειτα, σκεφτείτε και αξιολογείστε την αντίδραση σας κατά τη διάρκεια της έκρηξης.Θυμηθειτε πως η ηρεμία σας ειναιαπαραιτητη για να λήξει μια έκρηξης θυμού. Τέλος, εντοπιστε τα ερεθίσματα. Εν ανάγκη κράτησε ημερολόγιο για να δείτε ποτέ συμβαίνουν εκρήξεις θυμού. Τα απόγευτα που το παιδί είναι κουρασμενο; Όταν πειναει; Μετά τον παιδικό σταθμό; κτλ.

Σε γενικές γραμμές εκτός από το να μεινετε ήρεμοι είπαμε ποσό σημαντικό είναι, μπορούν να σας βοηθήσουν και τα εξής:
-χρησιμοποιήστε θετικές προτάσεις αντί για "όχι" ή "μη". Πείτε το τι να κάνει-όχι τι να μην κάνει.
-ακολουθειστε ημερησίως μια συγκεκριμένη ρουτίνα ώστε να ξέρει το παιδί σας τι πρόκειται να συμβεί.
-μη λάβετε υπόψιν εκρήξεις θυμού με μικρή ένταση και διάρκεια.
-διατηρειστε τα επίπεδα ζαχαρου του παιδιού σταθερά, με συχνά και υγιεινα γεύματα.

Για το παραπάνω κείμενο συγκεντρώθηκαν στοιχεία από τις σελίδες:
http://parenting.kaboose.com/age-and-stage/toddler/borba-tantrums.html
http://www.squidoo.com/dealing-with-terrible-twos-tantrums

Έχει επεξεργασθεί από τον/την MariaM στις Κυρ Μαρ 04, 2012 7:08 am, 3 φορές συνολικά

MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Τόπος : Χαλκιδα

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Εκρηξεις θυμου για διχρονα - terrible twos

Δημοσίευση  Γεωργία Την / Το Κυρ Μαρ 04, 2012 5:42 am

Για να ξερουμε και τι μας περιμενει κι εμας...!

Γεωργία
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012

Η τεχνικη του time out. Δυο αποψεις με την αληθεια να κρυβεται καπου ση μεση.

Δημοσίευση  MariaM Την / Το Κυρ Μαρ 04, 2012 7:39 am

Η τεχνική είναι απλή. Βάζετε ενα καθισματακι σε ένα μέρος του σπιτιού σας και το ονομαζετε "καρέκλα σκέψης" ή κάτι τέτοιο. Αποφυγετε τη λέξη "τιμωρία". Όταν το παιδί φέρεται άσχημα προειδοποιείστε το ότι αν συνεχίσει να φέρεται έτσι θα καθίσει στην καρέκλα. Δώστε μια δεύτερη προειδοποίηση με σταθερή φωνή. Αν δεν υπακούσει την Τρίτη φορά πηγαίνετε το στην καρέκλα. Ο κανόνας λέει ότι πρέπει να μείνει εκεί για χρονικό διάστημα ανάλογα με την ηλικία του δηλαδή, αν πχ είναι 6 ετών θα πρέπει να κάτσει 6 λεπτά. Ετσι λοιπόν πηγαίνετε το παιδί στο καρέκλακι και έπειτα του εξηγειτε τι έκανε και του ζητάμε να καθίσει εκεί και να σκεφτεί τι έκανε. Στην τεχνική αυτή ειναι σημαντικό να είστε σταθεροί. Αν το παιδί αρνείται να παραμείνει στην καρέκλα η τεχνική λέει πως πρέπει να το γυριζετε εκεί ξανά και ξανά μέχρι να το πάρει απόφαση και να καθίσει.
Επίσης υποστήριζεται ότι κάτι τέτοιο μπορεί να εφαρμοστεί σε παιδάκια από 12 μηνών.

Η δική μου άποψή είναι πως μια τέτοια τεχνική δεν είναι πανακεια και εξαρτάται από τη σχέση γονέα και παιδιού. Επίσης θεωρώ πως ένα παιδί πρέπει να αντιλαμβάνεται τις έννοιες "προειδοποίηση" και "συνέπεια" και γι αυτό το λόγο θα έλεγα πως ηλικιακα δεν είναι ετοιμο ένα παιδάκι κάτω τω ν τριών ετών.

Δείτε τον λόγο και τον αντιλογο στα δυο λινκ:
http://mamalydia.wordpress.com/2008/11/30/time_outs_and_how_to_use_them/
http://mamalydia.wordpress.com/2010/09/27/1667/

MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Δημοσίευση  ΓΑΤΑ Την / Το Δευ Μαρ 05, 2012 1:15 am

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 3, ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ. ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΓΟΝΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ . ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ. ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΗΡΗΣ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ!!! ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΩΡΑΚΙΖΕΙΣ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
ΓΑΤΑ
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 10
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Δημοσίευση  Sassa Την / Το Δευ Μαρ 05, 2012 1:21 am

Μαρία την τεχνική με την καρέκλα την ειχα δει στη ξένη εκπομπή " νταντα άμεσου δράσης " κ μου είχε κάνει εντύπωση !!

Sassa
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Τόπος : Aθηνα

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://mamasagapo.forumgreek.com

Δημοσίευση  MariaM Την / Το Δευ Μαρ 05, 2012 2:03 am

Ναι γάτα συμφωνώ απόλυτα. Εγώ έχω ένα υπερκινητικο παιδί. Να φανταστείς, όταν δεν έχει τι να κάνει τρέχει πέρα δωθε διαγωνιως στο καθιστικο! Ξέρω κι εγώ ότι δεν μπορώ να έχω την απαίτηση από ένα τέτοιο παιδί να κάτσει για λίγο ακίνητο σε μια καρέκλα. Παρολ αυτά η παραπάνω τεχνική ταιριάζει σε κάποια παιδιά. Απλά όχι στο δικό μου και στο δικό σου.

MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Δημοσίευση  MariaM Την / Το Δευ Μαρ 05, 2012 2:20 am

σασσα κι εγώ το έχω δει αλλά η ενσταση μου για εκείνη την εκπομπή είναι ότι η νταντα χρησιμοποιεί αυτή την τεχνική για όλα τα παιδιά και πολλά από αυτά είναι και αρκετά μικρά. Και μετά τους λέει να ζητανε και συγνώμη που το θεωρώ λίγο κάπως. Σαν χειραφέτηση. Νομίζω πως η λέξη δεν εχει σημασία όταν ένα παιδί δεν αντιλαμβάνεται τη σημασία της. Σίγουρα τους σπάει τον τσαμπουκα αλλά ποσό καλό είναι αυτό για τα ίδια τα παιδιά στην τελική; Αναρωτιεμαι... Και ξέρεις με ένα μεγάλο παιδάκι 8,9,10 ετών μπορείς να μιλησεις και να το βάλεις και τιμωρία γιατί μπορεί να καταλάβει τι είναι σωστό και τι λάθος και μπορείς να του πεις ότι θες το καλό του. Ένα μικρότερο όμως; Νομίζω ότι στις μικρές ηλικίες τα παιδιά καταλαβαίνουν περισσότερα από τον τόνο της φωνής, από τον τρόπο που τα κοιτάει και από τη στάση του σώματος, παρά με τα λόγια.
Στη δική μου περίπτωση, πιάνει πολύ η αδιαφορία όταν παρεκτρεπεται. Και αφού βλέπει ότι δεν κερδίζει κάτι έτσι, μετά έρχεται και με καλοπιανει για να του γελασω και να τον αγκαλιασω. Δεν του αρέσει του δικού μου του αγαπησιαρη όταν με νιώθει μακρυά! Razz

MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης