Μαμά σ'αγαπώ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Λέξεις Κλειδιά

Πρόσφατα Θέματα
» Έχετε να προτείνετε κανένα καλό eshop???
από Dorothymc Πεμ Φεβ 07, 2013 2:55 am

» Κρέμα Προσώπου για Πρόληψη Ρυτίδων
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 09, 2013 3:13 am

» Μανούλες Μαρτίου 2013!
από Sassa Πεμ Ιαν 03, 2013 12:47 pm

» ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:26 am

» Η ΦΥΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΣΟΥ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:23 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2011
από Sassa Παρ Αυγ 24, 2012 11:54 pm

» Γλυκά βάπτισης από τα χεράκια μας!
από MariaM Πεμ Μάης 10, 2012 11:34 pm

» ♚Πριγκιπας-βατραχος θεμα βαπτισης♚
από MariaM Κυρ Μάης 06, 2012 11:24 am

» Κατασκευές για βάπτιση (και όχι μόνο)!
από MariaM Κυρ Απρ 29, 2012 3:19 pm

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates
free forum

Παρόντες χρήστες
1 χρήστης είναι συνδεδεμένος αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 1 επισκέπτης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 22, στις Πεμ Ιαν 25, 2024 6:02 pm

Ο θηλασμος στην πραξη

+6
Veraki
Mama Pupa
dora.
Sassa
Γεωργία
MariaM
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  MariaM Δευ Μαρ 05, 2012 5:53 am

Καλη η θεωρία αλλά στην πράξη τι γίνεται; Έχεις μόλις γεννησει το πρώτο σου παιδάκι και δεν ξέρεις πως να το πιασεις, ποσό μάλλον πως να το ταισεις... Η σύλληψη του ή εγκυμοσύνη και η γεννά είναι δεδομένα. Το ένα είναι φυσικο επακολουθο του προηγούμενο. Ο αποκλειστικος θηλασμος όμως είναι άλλο κεφάλαιο και εδώ θα βρούμε τρόπους για το πως μπορεί να γίνει λιγότερο δύσκολος.
Στην πλειοψηφία μας όλες μπορούμε να θηλασουμε( 97%). Το αν θα θηλασουμε αποκλειστικά όμως εξαρτάται από ανθρώπινους και όχι φυσικούς παράγοντες. Τα υπόλοιπα θηλαστικά θηλαζουν. Μόνο ο :νθρωπος συναντά εμπόδια που συνήθως προκαλούνται από τη μεγάλη ανάμειξη του πολιτισμού μας σ όλους τους τομείς της ζωής μας.
Στην ουσία όλες που θέλουμε να θηλασουμε θα θηλασουμε. Το ερώτημα είναι πόσες από εμάς θα καταφέρουμε να θηλασουμε αποκλειστικά.
Ελατε να μιλήσουμε για ότι θα βοηθήσει μια μητέρα να πετύχει αποκλειστικό θηλασμο, ξεκινώντας από την αρχή, δηλαδή από τη γέννηση του παιδιού της.

Σε πολλές χώρες πολλές από τις οποίες θεωρούνται υποαναπτυκτες, το μωρό συνδέεται με τη μητέρα του αμέσως μετά τη γέννηση του. Τοποθετείται επάνω στην κοιλιά της δέρμα με δέρμα και ηρεμεί ακουμπωντας την και μυριζοντας την. Το σοκ της γέννησης του αρχίζει να μικραίνει. Θα δυσκολευτει να συνηθίσει στο νέο περιβάλλον γύρω του και στις νέες ανάγκες μέσα του όμως έχει από κάπου να πιαστει. Ο κοινός παρονομαστης του πριν με το μετά είναι η μητέρα του με την οικεια φωνή, μυρωδιά και αίσθηση. Έτσι από την στιγμή που θα ξςνασυνδεθει μαζί της θέλει να αρχίσει να την εξερευνά. Πολύ σημαντικό για την επιτυχία του αποκλειστικου θηλασμου είναι το πρώτο ταισμα να γίνει με το στήθος. Αυτό τώρα δε σημαίνει ότι αν ένα μωρό ταιστει με μπιμπερο δε θα θηλασει ποτέ αποκλειστικά, απλά οποιαδήποτε παρεμβολη εμποδιζει και καθυστερεί αυτή την τόσο φυσική διαδικασία και δημουργει άγχος στην μητέρα.

Θα σας δείξω κάτι που δεν χορταινω να βλέπω και πάντα με συγκινεί. Δείτε πως ένα νεογέννητο έχει τη δύναμη και τη γνώση να βρει το στήθος της μητέρας του εντελώς φυσικά και αβίαστα...Αν του δοθει η ευκαιρία ξέρει τι να κάνει.

MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Πως φτιαχνεται το μητρικο γαλα.

Δημοσίευση  MariaM Δευ Μαρ 05, 2012 1:58 pm

Πολλές νέες μαμαδες μιλούν για "άδειο" και για "γεμάτο" στήθος. Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο δεν υφίσταται. Είναι λάθος να φανταζομαστε τους μαστους σαν δυο δεξαμενές που παραμένουν γεμάτες μέχρι να ταισουμε το μωρό και να αδειασουν. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το γάλα παράγεται την στιγμή που θα δημιουργηθεί η ζήτηση δηλαδή με την έναρξη του εκάστοτε γευματος.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι μετά την εδραίωση της γαλουχιας το στήθος φαίνεται άδειο. Στην πραγματικότητα όμως απλά δεν πρηζεται πια! Απλά πλεων "γνωρίζει" ποσό γάλα πρέπει να παράγει καθώς και ποτέ θα του ζητηθεί να παράγει. Δεν πρέπει μια μαμά που θηλαζει αποκλειστικά από την αρχή, να θεωρήσει πως της τελειώνει το γάλα. Και πολύ απλά με τον αποκλειστικό θηλασμο το γάλα δεν τελειώνει. Τέλειο; Για να δούμε πως φτάνουμε εκεί.

Παραπάνω μιλησαμε για την αξία του πρώτου θηλασμου που καλό είναι να γίνει μέσα στην πρώτη ώρα μετά τη γέννηση. Εδώ, θα κατανοήσουμε τη φυσιολογία του μητρικου γάλακτος. Δείτε το λινκ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Φιλική συμβουλή: ζητειστε rooming in στο μαευτηριο. Βάζετε το μωρό στο στήθος όταν το ζητά και όσο συχνά το ζητά. Ακόμα και το απλό πιπιλισμα βοηθάει την παραγωγή. Στην αρχή δηλαδή τις 3πρωτες ημέρες έχετε πρωτογαλα δηλαδή ένα ημιδιαφανο υγρό σε πολύ μικρή ποσότητα αλλά πολύτιμο δώρο για το παιδί σας. Αυτές τις 3 πρώτες μέρες οι διατροφικες ανάγκες του παιδιού είναι εξίσου μικρές. Χορταινει με ποσότητα που χωράει σε μια κουταλια της σουπας!!! Άρα το πρωτογαλα είναι αρκετό και δε χρειάζεστε συμπλήρωμα. Όμως χωνευει γρήγορα! Αν δώσετε συμπλήρωμα μείωνετε ουσιαστικά την ποσότητα που θα επαιρνε το μωρό σε πρωτογαλα. Άρα προσφερετε το στήθος απλοχερα και χωρίς ενδοιασμους και σκέψεις ότι δεν χορτασε. Τις επόμενες μέρες κατεβαίνει το πιο παχύ γάλα που μέρα με τη μέρα αλλάζει και προσαρμόζεται πιστά στις διατροφικες ανάγκες του μωρου σε σύσταση και ποσότητα.
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Ποτε το μωρο θηλαζει ΣΩΣΤΑ

Δημοσίευση  MariaM Δευ Μαρ 05, 2012 2:17 pm

Αρα μέχρι τώρα έχουμε:

1) πρώτο ταισμα του μωρου στις στήθος και όχι με μπιμπερο, μέσα στην πρώτη ώρα ζωής του.

2) έχετε το μωρό δίπλα σας και ταιστε το οπότε και όσο συχνά σας αναζητήσει. Είναι σημαντικό να γνωριστειτε γρήγορα και χωρίς παρεμβολές όπως το μπιμπερο με το αγελαδινο γάλα που θα σας προτείνουν επανειλημμένως. Καλό κάνετε και στο παιδί αλλά σκεφτείτε πως χτιζετε την αυτοπεποίθηση σας. Χωρις αυτήν θα υποκυπτετε εύκολα στην "σιγουριά" του μπιμπερο.


Ο σύνδεσμος που έβαλα στο δεύτερο ποστ περιέχει ένα κείμενο που ξεκινάει "όταν το μωρό θηλαζει σωστά..." ... ... ... ποτέ το μωρό θηλαζει ΣΩΣΤΆ;

Ε λοιπόν ένα μωρό ΔΕΝ θηλαζει σωστά όταν απλά μπαίνει στο στήθος και ρουφαει τη θηλη!
Αν πιπιλαει απλά τη θηλη δεν τραβάει γάλα και είναι πιθανόν να την πληγώσει.

Το μωρό θηλαζει σωστά όταν έχει στο στόμα του τη θηλη και ένα μέρος από τη θηλαια άλω.

Τα λόγια είναι περιττά όταν υπάρχει βίντεο! Very Happy



Χρησιμες πληροφοριες: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MariaM στις Πεμ Μαρ 08, 2012 2:13 pm, 2 φορές συνολικά
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Γεωργία Δευ Μαρ 05, 2012 3:02 pm

Μαρια μου σκεφτομαι τις δικες μου εννοιες και ανησυχιες πριν γεννησω για το αν θα καταφερω να θηλασω αποκλειστικα! Ολες οι κοπελες τοτε και θα τολμησω να πω ειδικα εσυ με βοηθησατε πολυ ψυχολογικα! Το θεμα που ανοιξες ειμαι σιγουρη οτι θα βοηθησει και οποια κοπελα θελει να θηλασει και το δει. Ειδικα το πρωτο βιντεακι ειναι συγκλονιστικο!!!!
Θα πω οτι θηλασα κι εγω 6 μηνες, τους 3-4 αποκλειστικα γιατι μετα ξεκινησα δουλεια και δεν ειχα οργανωθει σωστα. Θα τονισω οτι πραγματικα τον πρωτο καιρο θελει το παιδι να μπαινει συνεχεια στο στηθος και να μην εχουν ανασφαλειες οι μανουλες οτι δεν χορταινει. Απλα ψαχνει εκτος απο φαγητο και παρηγορια και συναισθηματικη καλυψη. Τις πρωτες 40 μερες ειδικα το μωρο μου ηταν στο στηθος πολυ συχνα ομως πραγματικα αξιζε τον κοπο γιατι και εγω απεκτησα αυτοπεποιθηση και νιωθω οτι δεθηκαμε! Για να μη μιλησω για τα οφελη του θηλασμου...

Γεωργία
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012
Ηλικία : 39

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Sassa Δευ Μαρ 05, 2012 11:44 pm

Μαρια το πρωτο βιντεο....WOW!!!!
Sassa
Sassa
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Τόπος : Aθηνα

https://mamasagapo.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  dora. Τρι Μαρ 06, 2012 2:09 am

Αχ Μαρία ου..ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω..μα τόσο πολύ! Ειχα διαβάσει διάφορα στο ιντερνετ,από εδώ από εκει αλλά..δεν! Με μπλέξανε τόσο πολύ στο μαιευτήριο.. Είχα διαβάσει αυτό με τη θηλέα άλω και έχωνα της κακομοιρας όλή τη θηλέα άλω στο στόμα.. με είδα μια μαία και μου λέει έχεις κι από κάτω θηλέα άλω,δεν είναι μόνο αυτό που βλέπεις!! τόσο σχετική ήμουν! Ολες ήθελαν να βοηθήσουν να θηλάσουμε αλλά η καθεμία έλεγε τα δικά της! Η μικρή μου ήταν πολύ φαγανή από το μαιευτήριο,όταν μου την έφερναν πείναγε τόσο που δεν έιχε την υπομονή να βρει το στήθος μου,εγώ ήθελα τον χρόνο μου να την τοποθετήσω σωστά ..με αποτέλεσμα να ουρλιάζει η μικρή!

Μια μέρα είχε κάτσει στο στήθος μου σχεδόν μια ώρα.. την έβγαζα έκλαιγε..το λέω στη μαια,διότι λέω το παιδί μου πεινάει και αυτό που βγάζω δεν της φτάνει,είναι κ μεγάλο μωρό.. και μου λέει η μαία "αποκλείεται να θήλαζε μια ώρα το νεογέννητο,δεν έχει τέτοιες αντοχές" Της λέω οκ,αλλά πεινάει κλαίει και μου ρίχνει το μπαλάκι ..θέλετε να δώσουμε ξένο?! Που να ήξερα τότε..να της ουρλιάξω ΟΧΙ αφήστε το πάνω μου.. Κ ένα βράδυ είχα ταλαιπωρηθει τόσο πολύ που δεν την πάλευα την έβαζα στο στήθος κ έκλαιγε,τσίριζε... την πάλευα από εδώ την πάλευα απο εκει ..τίποτα .. και φωνάζω την μαια να δώσει ξένο και, ακόμα θυμάμαι το ύφος της, αμα δεν σας ενδιαφέρει να θηλάσετε ... οτι εγω δεν θέλω το καλό του παιδιού μου... Μα μου πέταγαν τις πληροφορίες κ έφευγαν! Ετσι βοηθάς μια νέα μάνα που δεν έχει ιδέα πως να θηλάσει? Περιττό να σας πω πόσο χάλια ήμουν εκείνο το βράδυ.. ο Μιχάλης ήταν έτοιμος να έρθει να μου κάνει παρέα. Κ μετά από αυτή τη σύγχυση έπεσα και σε "καλό" γιατρό που μου έλεγε να την ταίζω κάθε 3 ωρες την ημέρα και 4 το βράδυ..στο ενδιάμεσο "αγκαλίτσες και φιλάκια" και πιπίλα!!! Αχ...αχ... δεν ξέρω τι πονάει πιο πολύ..οι πληγές στο στήθος που είχα ή οι τύψεις μου που δεν τα κατάφερα οπως ήθελα!!
Τι με έπιασε πρωι πρωι ?! πφφ....ούτε εξομολόγος να ήσουν ..

Μαρία στο επόμενο αποκλειστική θα σε πάρω!! Very Happy
dora.
dora.
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 40

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  MariaM Τρι Μαρ 06, 2012 3:26 am

Γεωργία πραγματικά έχει μεγάλη αξία η εμπειρία σου!

Η αλήθεια είναι πως ακόμα κι αν δεν πάνε καλά τα πράγματα στο μαιευτηριο μμπορει μια μαμά να τα καταφέρει μετά στο σπίτι. Απλά η κακή αρχή σημαίνει μόνο μεγαλύτερη προσπάθειά μετά. Θα τα συζητήσουμε όλα στην πορεία για να ξέρουν οι μανουλες ότι ποτέ δεν είναι αργά. Ξέρω κοπέλα που έκανε επαναγαλακτισμο μετά από 8μηνες!

Ντορακι το μόνο σίγουρο για εμένα είναι ότι μόνο εσύ δεν εφταιγες. Θα σου πω αμέσως τι εφταιγε.
1. Ποτέ δεν αφήνουμε ένα μωρό που πεινάει να φτάσει στο αμην. Βλέπουμε τα σημάδια πεινα ς πριν χάσει την υπομονή του και αρχίσει να κλαίει. Κακώς σου έφερναν όταν λυσσαγε της πεινας. Δεν είχε μετά υπομονή να πιάσει σωστά τη θηλη γιατί βιαζοταν να φάει. Ο παπαβεντσης περιγράφει ποτέ πειναει ένα μωρό και μας βοηθάει να δούμε τα σημάδια: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
(αν δεν βγάζει στο λινκ μπειτε στη σελίδα του γιατρού και μετά πατήστε "η τέχνη του θηλασμου " >"οδηγίες θηλασμου " > "ποτέ πεινάει ένα μωρό;")

2. Οι μαιες που δεν σου έδειξαν πως να τοποθετεί το μωρό σωστά, παρά έκριναν την τεχνική σου. Έπρεπε να σου δείξουν στάσεις για να δεις πως σε βολεύει καθώς και σε ποια το μωρό πιάνει πιο σωστά το στήθος σου. Θέλει εξάσκηση όλο αυτό. Αλλά όπως είπες δε συμφωνούσαν μεταξύ τους και αρκεστηκαν στη θεωρία με το να σου πετούν πληροφορίες και να φεύγουν.

3. Το μεγάλο μωρό δε σημαίνει ότι πεινάει συνέχεια. Από το σώμα σου βγήκε άρα όσο περισσότερο ήταν στο στήθος σου τόσο περισσότερο γάλα θα κατεβαζες και θα ικανοποιουταν. Επίσης το πρωτογαλα είναι βαλσαμο για ""ο στομάχι το που είναι γεμάτο με τα υγρά της μήτρας.

4. Η μαια που σου πρότεινε το ξένο σε γέμισε ανασφάλεια και άγχος ότι το μωρό σου υποσιτιζεται.

5. Η ίδια είναι που σε κατσαδιασε μετά; Αν ναι είναι πολύ άσχετη και ηθελε να καλύψει την δική της ασχετοσυνη. Απλά δεν ήξερε να σου δείξει πως να θηλαζεις. Με την κατσαδα δεν σε βοήθησε. Και σκέφτομαι μήπως το έκανε και εσκεμμένα.

6.Ο παιδιατρος δεν ήξερε πως λειτουργει ο θηλασμος. Δεν μπορείς να πεις σε ένα μωρό που θηλαζει ποτέ πρέπει να θηλασει. Μόνο του αποφασίζει ειδικά στην αρχή, ποτέ και ποσό θα φαει. Θα υπάρξουν μέρες που θα θέλει να τρώει όλη μέρα και άλλες που θα κοιμάται και θα τρώει λιγότερο. Επίσης μπορεί τώρα να φαει 20 γρ και σ μισή ώρα να φάει 100 μετά από 2 ώρες να θέλει 40 κοκ. Πως να εφαρμοστει το τριωρο; Με το μπιμπερο που είναι σταθερή η ποσότητα εφαρμοζεταιομως είναι ανωφελο να μιλάμε για πρόγραμμα στον αποκλειστικο θηλασμο. Και επειδή το αγελαδινο γάλα είναι πολύ... δημοφιλές θα χρησιμοποιήσω το παράδειγμα του μοσσχαριου. Ε λοιπόν ούτε το μοσχαρακι ούτε κανένα άλλο ζώο δεν ρωτάει τη μαμά του αν "ήρθε η ώρα" να πεινασει.

[url=ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που μιλάμε για τις 3 κατηγορίες ανθρώπων που πρέπει να αποφεύγουμε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την MariaM στις Τρι Μαρ 06, 2012 5:38 am, 2 φορές συνολικά
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  dora. Τρι Μαρ 06, 2012 4:29 am

Η μαία που μου είπε "αποκλείεται να θηλάζει μια ώρα το νεογνό δεν έχει τέτοιες αντοχές" ήταν η υπεύθυνη υποτίθεται και ήξερε καλύτερα για το θηλασμό από ότι οι άλλες,καμία τους δεν μου είπε ασ'το πάνω σου όσο θέλει, τα βρέφη δεν ζητάνε τη θηλή μόνο επειδή πεινάνε ... Άλλη ήταν η βραδινή!
Παίζει ρόλο που καμία τους δεν ήταν μανούλα?! μάλλον τα μαθαίνουν,τα διδάσκονται αλλά στην πράξη είναι αλλιώς.. και το νοσοκομείο φημίζεται για τη συμβολή τους στον θηλασμό.. αχ..αχ...
Καλά τον παιδίατρο δεν θα τον σχολιάσω.. του έχω πολλά μαζεμένα Mad
dora.
dora.
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 40

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  MariaM Τρι Μαρ 06, 2012 4:38 am

Ξέρεις Ντόρα μου τι γίνεται; Οι παλιές είναι πρωην νοσοκομες και ότι ξέρουν από μωρά το έμαθαν στην πράξη. Και έχουν κόντρα με τα νέα κορίτσια από τις σχολές μαιευτικης που έχουν πιο σωστές γνώσεις. Μου το είπε κοπέλα που τελειώνει τή μαιευτικη. Θα μιλήσω και για τα μαιευτηρια που αυτοαποκαλούνται φιλικά στο θηλασμο για να μαζεύουν πελάτες....
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Mama Pupa Τρι Μαρ 06, 2012 5:18 am

Αχ βρε Ντορακι κριμα και παλι κριμα γιατι χωρις λογο εχασε η μικρη το πολυτιμο μαμισιο γαλατακι.Για αλλη μια φορα θα μιλησω για το απαραδεκτο επιπεδο και καθεστως στα ελληνικα μαιευτηρια καθως και τις γνωσεις περι μητρικου θηλασμου των μαιων και των παιδιατρων που αποβαινουν καταστροφικες για την εδραιωση του θηλασμου στις νεες μαμαδες.Εγω ειχα διαβασει αρκετα και ευτυχως ηξερα πολλα περι τεχνικης και αλλων λεπτομερειων, το μωρο μου ηταν εξαιρετικα συνεργασιμο και ολα πηγαν καλα μεχρι που ψυχολογικοι λογοι με οδηγησαν στην λυση του ξενου γαλατος στον 3ο μηνα που για μας μονο ευκολη λυση δεν ηταν γιατι εκει ξεκινησαν ολα τα θεματα με τη διατροφη του μωρου με μια πρωτοφανη αρνηση για οποιοδηποτε ξενο γαλα.Οι μαιες το πολυ να ξοδευανε 2 λεπτα για να πεταξουν καμια συμβουλη που πολλες φορες ερχοταν σε συγκρουση με τη συμβουλη της προηγουμενης βαρδιας.Εγω δυστυχως λογω πολυ κακης σωματικης καταστασης μου μετα τη γεννα για 12 ωρες δεν ειδα το μωρο μου οποτε ξερω οτι το πρωτο του γαλα ηταν το ΑΛΜΙΡΟΝ...αλλα αμεσως μετα ηπιε το δικο μου με ιδιαιτερη επιτυχια.Η κοπελα διπλα μου ειχε εισεχουσες θηλες, της ειχαν δωσει θηλαστρο αλλα καμια δεν ηταν παρουσα να βοηθαει και να συμβουλευει, η δε κοπελα ειχε στενοχωρηθει πολυ που το μωρο δεν μπορουσε να πιασει θηλη και εκλαιγε, ξενο γαλα δεν ηθελε να δωσει και οταν αναγκαστηκε ηταν σε τοσο ασχημη ψυχολογικη κατασταση που πηρε στις 3 τη νυχτα τον αντρα της κλαιγοντας αλλα ευτυχως προσπαθησα να την στηριξω κι ετσι τη γλιτωσε ο χριστιανος τη νυχτερινη επισκεψη στο ΙΑΣΩ.Να μην αναφερω οτι με το εξιτηριο πηραμε και ενα ωραιοτατο χαρτακι-συνταγη απο τον παιδιατρο του νοσοκομειου που εγραφε την αναλογια ΑΛΜΙΡΟΝ-νερου για παν ενδεχομενο...Αισχος...επισης ενα μεγαλο ευχαριστω και στις δυο παιδιατρους μου που εκαναν τα παντα για να με αποτρεψουν απο τη λυση του μοσχαρισιου γαλατος καθως και στον παιδιατρο Νικο Βαρακη για την πολυτιμη υποστηριξη του...Ενας γιατρος που πανω απο ολα ειναι ανθρωπος.... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Mama Pupa
Mama Pupa
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Γεωργία Τρι Μαρ 06, 2012 1:02 pm

Μαρια μου δεν νιωθω οτι η εμπειρια μου ειναι τεραστια ουτε οτι ειμαι κατι σαν γκουρου θηλασμου. Απλα ημουν τυχερη γιατι η μπεμπα επιασε αμεσως το στηθος, ειχα βοηθεια τις πρωτες μερες οποτε ημουν αφοσιωμενη στο μωρο και ο αντρας μου ηταν συμμαχος. Απο κει και περα απλα την εβαζα συνεχεια στο στηθος.
Κριμα Ντορα που δεν ειχες βοηθεια. Θυμαμαι κι εγω οτι θα ηθελα λιγο παραπανω βοηθεια και καλυτερη ενημερωση απο τις κοπελες στο μαιευτηριο αλλα απλα σου ελεγαν μια συμβουλη (που ηταν διαφορετικη οντως απο την προηγουμενη) και αυτο ηταν. Φανταζομαι οτι δεν θα υπαρχει και αρκετο προσωπικο για να υπαρχει και η ανεση χρονου για ενημερωση αλλα ειναι κριμα...
Δημητρα εριξα μια ματια στο site του γιατρου και φαινεται πολυ ενδιαφερον. Δε μου λες, ποιον-α παιδιατρο εχεις? Θελεις να μου στειλεις το ονομα σε πμ?

Γεωργία
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012
Ηλικία : 39

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  MariaM Τρι Μαρ 06, 2012 2:09 pm

Γεωργία πραγματικά δε χρειαζοσουν τίποτε άλλο! Ήταν ήρεμο το κλίμα γύρω σου και μπορεσες να αφιερωθεις στο μωρακι σου! Την εμπειρία την έχεις γιατί την απεκτησες. Οι εμπειρίες όλων μας συνολικά θετικές και αρνητικές φτιάχνουν έναν γκουρου, νομίζω. Smile Και για εμένα ο θηλασμος είναι ένα μεγάλο μυστήριο αλλά και πρόκληση για το μέλλον, γι αυτό και πιστεύω πως πάντα κάτι θα μου διαφεύγει. Κάτι που μπορεί να γνωρίζεις εσύ ας πούμε! Wink
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Mama Pupa Τετ Μαρ 07, 2012 1:12 am

Γεωργία έγραψε:Μαρια μου δεν νιωθω οτι η εμπειρια μου ειναι τεραστια ουτε οτι ειμαι κατι σαν γκουρου θηλασμου. Απλα ημουν τυχερη γιατι η μπεμπα επιασε αμεσως το στηθος, ειχα βοηθεια τις πρωτες μερες οποτε ημουν αφοσιωμενη στο μωρο και ο αντρας μου ηταν συμμαχος. Απο κει και περα απλα την εβαζα συνεχεια στο στηθος.
Κριμα Ντορα που δεν ειχες βοηθεια. Θυμαμαι κι εγω οτι θα ηθελα λιγο παραπανω βοηθεια και καλυτερη ενημερωση απο τις κοπελες στο μαιευτηριο αλλα απλα σου ελεγαν μια συμβουλη (που ηταν διαφορετικη οντως απο την προηγουμενη) και αυτο ηταν. Φανταζομαι οτι δεν θα υπαρχει και αρκετο προσωπικο για να υπαρχει και η ανεση χρονου για ενημερωση αλλα ειναι κριμα...
Δημητρα εριξα μια ματια στο site του γιατρου και φαινεται πολυ ενδιαφερον. Δε μου λες, ποιον-α παιδιατρο εχεις? Θελεις να μου στειλεις το ονομα σε πμ?

Γεωργια μου καλημερα!Ειναι πραγματι ενδιαφερον το σάιτ του παιδιατρου, ειναι ανθρωπος με αγαπη για τα παιδια και μερακι πραγματικο.Σου στελνω π.μ. με τα ονοματα των 2 παιδιατρων.
Mama Pupa
Mama Pupa
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Γεωργία Τετ Μαρ 07, 2012 1:05 pm

MariaM έγραψε:Γεωργία πραγματικά δε χρειαζοσουν τίποτε άλλο! Ήταν ήρεμο το κλίμα γύρω σου και μπορεσες να αφιερωθεις στο μωρακι σου! Την εμπειρία την έχεις γιατί την απεκτησες. Οι εμπειρίες όλων μας συνολικά θετικές και αρνητικές φτιάχνουν έναν γκουρου, νομίζω. Smile Και για εμένα ο θηλασμος είναι ένα μεγάλο μυστήριο αλλά και πρόκληση για το μέλλον, γι αυτό και πιστεύω πως πάντα κάτι θα μου διαφεύγει. Κάτι που μπορεί να γνωρίζεις εσύ ας πούμε! Wink
Ευχομαι στο μελλον να αποκτησεις κι εσυ θετικη εμπειρια και να κανεις πραξη ολες τις ωραιες πληροφοριες που μοιραζεσαι μαζι μας! I love you

Mama Pupa έγραψε:

Γεωργια μου καλημερα!Ειναι πραγματι ενδιαφερον το σάιτ του παιδιατρου, ειναι ανθρωπος με αγαπη για τα παιδια και μερακι πραγματικο.Σου στελνω π.μ. με τα ονοματα των 2 παιδιατρων.
Ευχαριστω! I love you

Γεωργία
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012
Ηλικία : 39

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Veraki Πεμ Μαρ 08, 2012 12:01 am

Συγνωμη κιολας που θα μπω σαν σφηνα. αλλη φορα θα απαντησω πιο αναλητικα ,αλλα σταθηκα στην συμβουλη σου Μαρια για το ηρεμο κλιμα. ποσο μου κακοφανηκε, ο αντρας μου, η πεθερα, η νοσοκομα, 3 αλλες μανουλες που προσπαθουσαν και ολες να κοιταει η μια την τεχνικη της αλλης και ενωειτε να νιωθει και το ανχος της αλλης!να μην αναφερω τα μωρουλια που σπαραζαν απο τα ''βασανηστηρια'' που τους καναμε ενω πειναγαν!!!!Ωραια ηρεμια για να προσπαθησεις να κανεις κατι ΤΟΣΟ σημαντικο!!![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Veraki
Veraki
Modetor
Modetor

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  MariaM Πεμ Μαρ 08, 2012 12:18 am

Αχ βερακι... σύντομα θα ανοιξω ένα θέμα με τα προβλήματα στα ελληνικά μαιευτηρια -και όχι μόνο...
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Mama Pupa Πεμ Μαρ 08, 2012 12:42 am

Ηρεμο κλιμα!!!οταν ημασταν μονες μας καλα ηταν.Ενα βραδυ που θηλαζαμε και η διπλανη ομως ειχε 19 ατομα επισκεψεις ολα μεσα στον θαλαμο τα ειχα παρει στο κρανιο και το μωρο επισης και αντιδρουσε.Απαραδεκτες συνθηκες στο μαιευτηριο.Δεν θα επρεπε να επιτρεπονται επισκεπτες την ωρα θηλασμου και μαλιστα 19 ατομα σε εναν θαλαμο με μωρα.Επρεπε να βαλω τις φωνες για να τους κανει συσταση η ασφαλεια να βγουν στον διαδρομο...Το θυμαμαι και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.
Mama Pupa
Mama Pupa
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty 4 επιπλεον αρθρα για τη σημασια του πρωτου θηλασμου.

Δημοσίευση  MariaM Πεμ Μαρ 08, 2012 2:40 pm

Αξίζει να διαβασουμε τα 4 αυτά άρθρα από την εμπειρη ομάδα του μητρικου θηλασμου, σχετικά με τον πρώτο θηλασμο του βρέφους:

Τι θα έπρεπε να κάνει το μαιευτηριο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τι κάνουν αντιθετα, τα περισσότερα ελληνικά μαιευτηρια: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η σχέση του πρώτου θηλασμου με τη βρεφικη θνησιμότητα: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Και τέλος, το καλύτερο. Γιατί είναι τόσο σημαντικός ο πρώτος θηλασμος: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  dora. Πεμ Μαρ 08, 2012 11:46 pm

Mama Pupa έγραψε:Ηρεμο κλιμα!!!οταν ημασταν μονες μας καλα ηταν.Ενα βραδυ που θηλαζαμε και η διπλανη ομως ειχε 19 ατομα επισκεψεις ολα μεσα στον θαλαμο τα ειχα παρει στο κρανιο και το μωρο επισης και αντιδρουσε.Απαραδεκτες συνθηκες στο μαιευτηριο.Δεν θα επρεπε να επιτρεπονται επισκεπτες την ωρα θηλασμου και μαλιστα 19 ατομα σε εναν θαλαμο με μωρα.Επρεπε να βαλω τις φωνες για να τους κανει συσταση η ασφαλεια να βγουν στον διαδρομο...Το θυμαμαι και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.

Είχα διαβάσει παρόμοιες ιστορίες και οι μανούλες δεν μπορούσαν να θηλάσουν και θυμάμαι πήγαινα "αγριεμένη" ... έλα σου όμως που στην πράξη ειναι όλα τόσο αλλιώς!! Την πρώτη μερά ντρεπόμουν , μετά που είχα και το ζόρι μου να θηλάσω κι έβλεπα οτι κανεις δεν είχε το φιλότιμο να βγει έξω όταν έφερναν τα μωρά (κ ο σεκιούριτι οποτε το θυμόταν πέρναγε για να τους βγάλει έξω) και όταν θηλάζαμε, αναισθητοποιήθηκα !! Σκεφτόμουν αν τους ενοχλώ ας μη με βλέπουν ωω!!

explosive
dora.
dora.
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 40

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  MariaM Παρ Μαρ 09, 2012 12:49 am

Εγώ κορίτσια ήμουν δίπλα στην πόρτα! όποιος περνούσε απέξω εμένα έβλεπε! Ειδικά στο επισκεπτηριο. Και μερικοί άντρες κοιτουσαν εκει επιμονα... ποσο ηθελα να βιαιοπραγισω!Αλλά να αφήσω το παιδί χωρίς να θηλασει; Είχα γίνει πολύ γαιδουρα. Και όταν αντλουσα με θηλαστρο απλά καθομουν ανάποδα στο κρεβάτι να καλυφθω κάπως. Την άλλη φορά θα πάρω και ένα σλινγκ μαζί στο μαιευτηριο για παν ενδεχόμενο... αλλά ούτε να σκεπαστω δεν μπορούσα με τόση ζέστη. Φλεβάρη μήνα κορίτσια και ήταν φούρνος εκεί μέσα.
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  ΑΛΙΚΗ Παρ Μαρ 09, 2012 1:00 am

MariaM έγραψε:Εγώ κορίτσια ήμουν δίπλα στην πόρτα! όποιος περνούσε απέξω εμένα έβλεπε! Ειδικά στο επισκεπτηριο. Και μερικοί άντρες κοιτουσαν εκει επιμονα... ποσο ηθελα να βιαιοπραγισω!Αλλά να αφήσω το παιδί χωρίς να θηλασει; Είχα γίνει πολύ γαιδουρα. Και όταν αντλουσα με θηλαστρο απλά καθομουν ανάποδα στο κρεβάτι να καλυφθω κάπως. Την άλλη φορά θα πάρω και ένα σλινγκ μαζί στο μαιευτηριο για παν ενδεχόμενο... αλλά ούτε να σκεπαστω δεν μπορούσα με τόση ζέστη. Φλεβάρη μήνα κορίτσια και ήταν φούρνος εκεί μέσα.

εχω ενα ροζακι,θα στο στειλω!μην αγοραζεις τζαμπα!
ΑΛΙΚΗ
ΑΛΙΚΗ
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  MariaM Παρ Μαρ 09, 2012 2:12 am

Χαχαχα! Τέλειο θα είναι για το ευακι μου! Κάνε και εσύ το γιο και να δεις εγώ!
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Sof Σαβ Μαρ 10, 2012 12:30 pm

Αααααα κι εγω το ίδιο με τη Ντορα έκανα!αν δεν καταλαβαίνουν τι να πω!!!
Sof
Sof
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : ΚΑΛΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  νατασα Σαβ Μαρ 10, 2012 12:51 pm

συγνωμη βρε κοριτσια.... που γινοντουσαν ολα αυτα???? affraid affraid affraid
σε μας εδω ηταν πολυ αυστηρα, δεν αφηναν πολυ κοσμο. περνουσε ο σεκιουριτας και τους εβγαζε εξω. Arrow Arrow και εκτος απο αυτο σε καθε κρεβατι υπαρχει γυρω γυρω κουρτινα. την κλεινεις και κανεις τη δουλεια σου....
βγηκα εκτος θεματος.... συγνωμη!!!! Embarassed Embarassed Embarassed
νατασα
νατασα
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο θηλασμος στην πραξη Empty Απ: Ο θηλασμος στην πραξη

Δημοσίευση  Mama Pupa Κυρ Μαρ 11, 2012 5:43 am

Κι ομως νατασα, ηταν σκετη φρικη, αναισθησια πληρης.Θηλαζα και διπλα με σκουνταγε ο κουμπαρος του κουμπαρου της διπλανης που δε χωραγε να περασει απο την πολυκοσμια και σχεδον καθοταν στο κρεβατι μου!!!Κουρτινα δεν υπηρχε στο ΙΑΣΩ...
Mama Pupa
Mama Pupa
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης