Μαμά σ'αγαπώ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Λέξεις Κλειδιά

Πρόσφατα Θέματα
» Έχετε να προτείνετε κανένα καλό eshop???
από Dorothymc Πεμ Φεβ 07, 2013 2:55 am

» Κρέμα Προσώπου για Πρόληψη Ρυτίδων
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 09, 2013 3:13 am

» Μανούλες Μαρτίου 2013!
από Sassa Πεμ Ιαν 03, 2013 12:47 pm

» ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:26 am

» Η ΦΥΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΣΟΥ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:23 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2011
από Sassa Παρ Αυγ 24, 2012 11:54 pm

» Γλυκά βάπτισης από τα χεράκια μας!
από MariaM Πεμ Μάης 10, 2012 11:34 pm

» ♚Πριγκιπας-βατραχος θεμα βαπτισης♚
από MariaM Κυρ Μάης 06, 2012 11:24 am

» Κατασκευές για βάπτιση (και όχι μόνο)!
από MariaM Κυρ Απρ 29, 2012 3:19 pm

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates
free forum

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 22, στις Πεμ Ιαν 25, 2024 6:02 pm

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

+4
Moroulino
Mama Pupa
MariaM
ΑΛΙΚΗ
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  ΑΛΙΚΗ Παρ Μαρ 09, 2012 1:06 am

Σημερα θα παω για τεστ και με την ευκαιρια ηθελα να ανοιξω ενα σχετικο θεμα.Κανετε ολες καθε χρονο;


Όλες οι γυναίκες πρέπει να κάνουν τεστ Παπανικολάου, ανεξαρτήτως ηλικίας. Από την στιγμή που μια γυναίκα έρθει σε επαφή, πρέπει κάθε χρόνο να κάνει τεστ Παπανικολάου (εκτός αν ο γιατρός, για κάποια αιτία, κρίνει πιο συχνά).

Οι μικρές άλλωστε, έχουν μεγαλύτερη ανάγκη να κάνουν τεστ Παπανικολάου, από τις μεγάλες και αυτό οφείλεται στις συχνές μολύνσεις από τους διάφορους συντρόφους.

Το τεστ Παπανικολάου γίνεται πολύ απλά, με την γυναικολογική εξέταση, χωρίς πόνο (περισσότερο από την γυναικολογική εξέταση). Το τεστ Παπανικολάου εξετάζει κύτταρα, που έχουν πέσει μόνα τους και δεν χρησιμοποιείται βίαια εξαγωγή αυτών. Είναι πολύ σημαντικό, η λήψης του τεστ Παπανικολάου να γίνεται με προσοχή, ώστε να περιέχει κύτταρα τραχήλου, κόλπου, ενδοτραχήλου, γιατί αν δεν γίνει σωστά και ξεφύγει κάτι, θα πρέπει να περιμένει η γυναίκα τον άλλο χρόνο να φανεί σωστά και αν υπάρχει κάτι, δεν θα θεραπευτεί αμέσως. Σήμερα υπάρχει και η κυτταρολογία υγρής φάσης. Η μέθοδος της λήψης είναι ίδια, η διαφορά είναι ότι, το υλικό της λήψης, αντί να το βάλεις σε πλακίδια (όπως στο τεστ Παπανικολάου), το βάζεις σε μπουκαλάκια με υγρό, έτσι τα κύτταρα ξεπλένονται και βρίσκονται σε μεγάλη περιεκτικότητα. Και εδώ ο τρόπος λήψης πρέπει να γίνεται με την ίδια προσοχή.

Το τεστ Παπανικολάου είναι προληπτική εξέταση, δεν λέει μόνο αν υπάρχει κάτι κακό, αλλά μπορεί να δείξει ένα σωρό καταστάσεις, που αν δεν αντιμετωπισθούν, να γίνουν κάτι κακό. Μη ξεχνάτε ότι, τα τελευταία χρόνια, που εξετάζονται οι γυναίκες με τεστ Παπανικολάου, η θνησιμότητα από τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, έχει μειωθεί κατά 70%. Αν λοιπόν εξετάζεστε περιοδικά, δεν προλαβαίνει να γίνει κάτι κακό και αν δείξει κάτι (μολύνσεις, δυσπλασίες), το θεραπεύετε και προλαμβάνετε την εξέλιξή του σε κάτι κακό.

Το τεστ Παπανικολάου γίνεται στην μέση του κύκλου (11 έως 16 ημέρα του κύκλου είναι ο άριστος χρόνος) και κατόπιν 2 ημερών αποχή από κάθε επαφή με τον κόλπο.



Συμπέρασμα: Πρέπει όλες οι γυναίκες να κάνουν τεστ Παπανικολάου κάθε χρόνο και μαζί με το εμβόλιο για τις HPV μολύνσεις και την χρήση του προφυλακτικού, να φθάσουμε κάποτε να μειώσουμε τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας στο 100%.
ΑΛΙΚΗ
ΑΛΙΚΗ
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  MariaM Παρ Μαρ 09, 2012 2:13 am

Καλά που μου το θυμισες! Απρίλη το κάνω!
MariaM
MariaM
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : Χαλκιδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  Mama Pupa Παρ Μαρ 09, 2012 5:17 am

Εχω να κανω απο τον Σεπτεμβρη του 2010, λιγες μερες πριν μεινω εγκυος...Ειμαι πολυ τυπικη σε αυτο.Πρωτη φορα αργησα τοσο και απο βδομαδα το κανονιζω οπωσδηποτε...
Mama Pupa
Mama Pupa
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  Moroulino Παρ Μαρ 09, 2012 5:49 am

εγώ έκανα αφού σαράντισσα...καλοκαιράκι πάλι...Και εγώ κάθε χρόνο....και μάλιστα έμειανα έγκυος 2 μέρες μετά το τεστ παπ που είχα κάνει! χαχαχαχα...

Moroulino
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  Sof Παρ Μαρ 09, 2012 12:46 pm

Moroulino έγραψε:εγώ έκανα αφού σαράντισσα...καλοκαιράκι πάλι...Και εγώ κάθε χρόνο....και μάλιστα έμειανα έγκυος 2 μέρες μετά το τεστ παπ που είχα κάνει! χαχαχαχα...


Εγω έκανα στις αρχές του Γενάρη!!!
Sof
Sof
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : ΚΑΛΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  Veraki Παρ Μαρ 09, 2012 12:56 pm

Εγω πρεπει να κανω!!!!!!!!!απο Οκτωμβρη το εχω εκκρεμότητα η τρισαθλια [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Veraki
Veraki
Modetor
Modetor

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  νατασα Σαβ Μαρ 10, 2012 11:48 am

κι εγω ειμαι πολυ σχολαστικη μ'αυτα τα θεματα. το εκανα το Νοεμβρη.
εκτος απο το τεστ ΠΑΠ εγω κανω και τις μαστογραφιες μου, αλλη μια εξεταση που πρεπει να βαλουμε στη ζωη μας....
νατασα
νατασα
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  Moroulino Κυρ Μαρ 11, 2012 3:09 am

κορίτσια δεν είχατε κάνει όταν σαραντήσατε;;;εγώ είχα κάνει τότε οπότε το καλοκαιράκι τώρα...ερώτηση:ο γιατρός μου είναι Αθήνα και θέλω να πάω τώρα για κάτι μικροενοχλήσεις που είχα...και μου είχχε πει είτε να πάω σε κάποιον που έχουν φίλες γνωστές και λένε καλά λόγια ή να του τηλ. να μου συστήσει αυτός....είναι χοντρό να του τηλ. να μου πει σε ποιον να πάω;;;δεν ξέρω...του έχω πολύ μεγάλη εμπιστοσύνη λέπεται και αν δεν ήταν η κρίση θα κατέβαινα αλλά...

Moroulino
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  Mama Pupa Κυρ Μαρ 11, 2012 5:30 am

Οχι, δεν εκανα οταν σαραντισα, δεν ειναι ο γιατρος μου απο τους αγχωδεις, ηταν νωρις ακομη και ετσι κι αλλιως στο διμηνο μου ειχε πει να παω να με δει, ή οταν εγω νιωσω οτι το συγκεκριμενο σημειο εχει ιαθει απο την τομη και τα ραμματα και ολη την κακουχια, στις 40 μερες ηταν νωρις ακομη, το 40ημερο ετσι και αλλιως δεν ειναι επιστημονικο οριο οπως εχουμε πει, ειναι μια πολυ παλια παραδοσιακη φιλοσοφια...Μου ειπε τον Νοεμβρη να παω για τεστ παπ αλλα εγω...αμελησα.νομιζω μορουλινο μου οτι πρεπει να βρεις γιατρο κοντα σου, ο γυναικολογος πρεπει να ειναι κοντα στη γυναικα που παρακολουθει.Ρωτα καποια που εμπιστευεσαι και πιστευω θα βρεις καποιον καλο.Και τον γιατρο σου να παρεις δε νομιζω να σε παρεξηγησει, θα καταλαβει οτι η αποσταση ειναι τεραστια...
Mama Pupa
Mama Pupa
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Empty Απ: ΤΕΣΤ ΠΑΠ-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!

Δημοσίευση  Γεωργία Κυρ Μαρ 11, 2012 7:15 am

Εγω εκανα το Σεπτεμβρη που μας περασε και κανω παντα καθε χρονο το φθινοπωρο. Θεωρω οτι ειναι καλη εποχη γιατι ειναι ευκαιρια να ελεγξουμε και τυχον μολυνσεις απο τη θαλασσα το καλοκαιρι. Συμπτωματικα ειχα μεινει εγκυος ενα μηνα μετα το τεστ ΠΑΠ οποτε μεχρι να περασει ο ενας χρονος για το επομενο ειχα γεννησει και δεν εχασα τη σειρα μου! Χαχα!
Μορουλινο παρε το γιατρο σου, δεν ειναι κακο, ειδικα αφου στο ειχε πει και ο ιδιος. Κι εμενα η δικια μου Αθηνα ειναι...

Γεωργία
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 74
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012
Ηλικία : 39

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης