Μαμά σ'αγαπώ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Λέξεις Κλειδιά

Πρόσφατα Θέματα
» Έχετε να προτείνετε κανένα καλό eshop???
από Dorothymc Πεμ Φεβ 07, 2013 2:55 am

» Κρέμα Προσώπου για Πρόληψη Ρυτίδων
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 09, 2013 3:13 am

» Μανούλες Μαρτίου 2013!
από Sassa Πεμ Ιαν 03, 2013 12:47 pm

» ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:26 am

» Η ΦΥΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΣΟΥ
από WhiteSpirit Τετ Ιαν 02, 2013 7:23 am

» ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2011
από Sassa Παρ Αυγ 24, 2012 11:54 pm

» Γλυκά βάπτισης από τα χεράκια μας!
από MariaM Πεμ Μάης 10, 2012 11:34 pm

» ♚Πριγκιπας-βατραχος θεμα βαπτισης♚
από MariaM Κυρ Μάης 06, 2012 11:24 am

» Κατασκευές για βάπτιση (και όχι μόνο)!
από MariaM Κυρ Απρ 29, 2012 3:19 pm

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Affiliates
free forum

Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 22, στις Πεμ Ιαν 25, 2024 6:02 pm

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

Δημοσίευση  ΑΛΙΚΗ Τετ Μαρ 07, 2012 11:48 am

επειδη εγω δεν τα παω καλα με το αθλημα...θελω τη βοηθεια σας! ενα νηστισιμο γλυκο χιονατη το ξερετε;;;;;θελω τη συνταγη παρακαλω!!!
ΑΛΙΚΗ
ΑΛΙΚΗ
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty Απ: ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

Δημοσίευση  Sof Τετ Μαρ 07, 2012 10:29 pm

ΑΛΙΚΗ έγραψε:επειδη εγω δεν τα παω καλα με το αθλημα...θελω τη βοηθεια σας! ενα νηστισιμο γλυκο χιονατη το ξερετε;;;;;θελω τη συνταγη παρακαλω!!!

Καλημεραααα!!!ξεκιναω με το δικό σου θέμα για να ξεκινήσει γλυκά η μέρα μου!!!!δεν ξέρω αν λέμε για το ίδιο γλυκό εμεις το λέμε χιονουλες κ είναι το εξής 1/2 κιλό βανιλια(υποβρύχιο),1/2 κιλό ινδοκαρυδο και 1/2 κιλό βιταμ! Σε μια λεκάνη στο πάτο της αδειαζεις την καρυδα(κρατάς λίγο σε ένα μπωλακι)αδειαζεις τις βανιλιες με ένα κουταλι κ προσθέτεις το βούτυρο!ζυμωνεις καλα το μείγμα μεχρι να ενωθούν καλα τα υλικά κ να γίνουν ένα μείγμα!πλαθεις μπαλακια όπως κάνουμε τις τρουφες κ τα βουτας στο μπωλακι με την καρυδα.τα τοποθετεις σε χαρτάκια τρουφας!διατηρουνται στο ψυγείο,αλλιώς στην κατάψυξη εώς κ 6 μήνες!!!θα τα φτιάξω για τη βάφτιση!!!!
Sof
Sof
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 89
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 41
Τόπος : ΚΑΛΑΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty Απ: ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

Δημοσίευση  Veraki Τετ Μαρ 07, 2012 11:52 pm

Σοφια θα μοιραζεις αυτα στη βαπτιση??ελα ρειιι μπραβο! σπιτικο γλυκακι παιδι μου οχι ετιματζηδικο!!!εγω δυστηχος δεν το ξερω το γλυκο για ν βοηθησω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Veraki
Veraki
Modetor
Modetor

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty Απ: ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

Δημοσίευση  ΑΛΙΚΗ Πεμ Μαρ 08, 2012 2:12 am

σαφια εννοειται οτι εχω τη συνταγη απ τις χιονουλες!!!το σκεφτομαι για τη βαφτιση ,θα δουμε!αλλα δεν ειναι η χιονατη Very Happy
ΑΛΙΚΗ
ΑΛΙΚΗ
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty Απ: ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

Δημοσίευση  νατασα Πεμ Μαρ 22, 2012 12:46 pm

ΚΑΡΥΔΟΠΙΤΑ

8 αυγα
1 κουπα ζαχαρη
2 κουτ. σουπας κονιακ
1 κουπα σιμιγδαλι (ψιλο)
1 κουτ. γλυκου κανελα
1 μπεικιν
1 κουπα καρυδια

ΣΙΡΟΠΙ


3 κουπες νερο
3 κουπες ζαχαρη
2 κουτ. σουπας κονιακ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

σ'ενα μπολ εχουμε το σιμιγδαλι, το μπεικιν και την κανελα. χωριζουμε ασπραδια απο κροκους. χτυπαμε στο μιξερ τους κροκους με τη ζαχαρη, ριχνουμε και το κονιακ και το μειγμα με το σιμιγδαλι. χτυπαμε τα ασπραδια σε μαρεγκα και ενσωματονουμε λιγη λιγη στο αλλο μειγμα. το μιξερ στη χαμηλη ταχυτητα ή ακομα καλυτερα με το χερι. μολις τα δυο μειγματα γινουν ενα ριχνουμε και τα καρυδια και ανακατεβουμε. ψηνουμε στους 180°c περιπου 50'. οσο ειναι ζεστη βραζουμε και το σιροπι και περιχυνουμε.
νατασα
νατασα
STARS
STARS

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty Απ: ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

Δημοσίευση  Veraki Παρ Μαρ 23, 2012 6:56 am

Καρυδοπιτα ε...?

χχχμμμμμ..το κανες?ποτε? εμεινε τπτ?
Veraki
Veraki
Modetor
Modetor

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty Ζαχαροπαστα για τουρτες!!

Δημοσίευση  dora. Δευ Απρ 23, 2012 6:07 am

Μιας και με ξεσηκώσατε (ΜαριαΜ & νατάσα) να φτιάξω τουρτα..του εδωσα και κατάλαβε!!!
Εφτιαξα αυτην την τουρτα:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]




Η συνταγη για την ζαχαροπαστα ειναι:

ΥΛΙΚΑ:
1κ. ζαχαρη άχνη
5 κουταλιες ζελατίνη (ή 2 φακελάκια των 10 γρ)
1/2 κούπα γλυκόζη
1/4 νεροπότηρο νερό
3 βανιλιες ή κάποιο άλλο άρωμα

--> Βάζουμε τα φύλλα της ζελατίνης σε λίγο κρύο νερο να μαλακώσουν για 3' -5'
Σε κατσαρολάκι βάζουμε το νερό,τη γλυκόζη και τα φύλλα ζελατίνης (τα εχουμε αφαιρεσει απο το νερο κ τα εχουμε στραγγίξει με το χέρι). Ανακατεύουμε να πάρουν μια βράση για να λιώσει η ζελατίνη.
Σε ενα μπόλ ή ενα πυρεξ ή ενα ταψάκι ρίχνουμε την μιση ποσότητα της αχνης,ρίχνουμε και τις βανίλιες,ανακατεύουμε λιγο. Εδώ ριχνουμε και το υγρό,ανακατεύουμε με ενα κουτάλι να μην καούμε!! Και σταδιακα προσθέτουμε και την υπόλοιπη αχνη. Πρεπει να γινει ενα μαλακό ελαστικο ζυμαράκι!

Την ανοίγουμε σε λεπτό φύλλο και την τοποθετούμε πάνω στην τούρτα λίγο πριν την παρουσιάσουμε. Πρέπει ομως την προηγούμενη μέρα να εχουμε καλύψει την τούρτα είτε με βουτυρόκρεμα είτε με σαντιγι (σαντιγι προτίμησα εγω) και να την εχουμε βάλει στο ψυγειο να σφίξει ωστε οταν τοποθετήσουμε την ζαχαρόπαστα να ειναι σταθερη.


Μυστικά/συμβουλές:
  • Υπάρχουν συνταγές με γλυκερίνη,εκτος του που να βρισκεις τωρα γλυκερινη (πρεπει να ψάξεις σε φαρμακεία και να βρεις και βρώσιμη!) κάποιοι δεν την θεωρουν και καλη τροφη.Την απέφυγα κι εγω για ολους αυτους τους λόγους και μια χαρα έγινε!!

  • Οταν χρησιμοποιούμε φύλλα ζελατίνης παίρνει πιο πολύ άχνη! εγώ θεώρησα το 1/4 νεροπότηρου 100μλ και μαζί με τα φύλλα το μείγμα μου πήρε 2,5 σακουλάκια αχνης (το κάθε σακουλάκι ειναι 450 γρ)

  • Η ζαχαρόπαστα δουλεύεται καλύτερα αμα σταθεί μια μέρα,επομένως χρησιμοποιήστε την την επομένη!! Φυλάσσεται ειτε στο ψυγειο είτε στο ντουλάπι αλλα να την εχετε τυλίξει καλα με μεμβράνη και μέσα σε ταπερ!

  • Αν θέλετε να την χρωματίσετε μπορείτε την ώρα που θα την ανοίξετε σε φύλλο,βάζετε οσες σταγόνες χρώματος επιθυμείτε και τη ζυμώνεται λίγο και επειτα ανοίγεται σε φύλλο. Βέβαια πιο αποτελεσματικα ειναι τα χρώματα σε σκόνη αλλα δεν βρήκα στο σουπερ μαρκετ που εψαξα!

  • Για να την ανοιξουμε σε φύλλο χρειαζόμαστε τη βοήθεια είτε λίγης ζάχαρης άχνης είτε κορν φλάουρ.

  • Ο,τι συνταγή διάβασα στο ιντερνετ έλεγε να την ανοίξω με πλαστικο πλάστη γιατι ο ξύλινος αφήνει γραμμες.Δεν ειχα πλαστικο κ δεν βρηκα στο σουπερ,ειπα θα την ανοιξω με τον ξυλινο κ οτι γινει. Γραμμες δεν ειδα,τουλάχιστον δεν πρόσεξα! Μπορεί κ να έτυχε βέβαια!



Γενικά δεν ειναι δύσκολη! απλα στο ανοιγμα θέλει υπομονη! Αλλα δίνει ωραίο αποτέλεσμα!
Η επόμενη θα είναι στις 21 Μαίου και λέω να την κάνω πιο δύσκολη! Θα δείξει...
dora.
dora.
Διαχειρίστρια
Διαχειρίστρια

Αριθμός μηνυμάτων : 73
Ημερομηνία εγγραφής : 01/03/2012
Ηλικία : 40

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ Empty Απ: ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ

Δημοσίευση  Veraki Σαβ Απρ 28, 2012 12:30 am

Πολυ μου αρεσει που την εβαλες και εδω μπραβο σου ! εεεεε ΡΕ τι ταλεντα εχουμε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

να μας βαλεις και αλλα. ΚΑΙ ΑΛΟ και αλο ΚΑΙ ΑΛΟ
Veraki
Veraki
Modetor
Modetor

Αριθμός μηνυμάτων : 83
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης